
A Pilisi Evangélikus Templom
Egyhajós templom, a hosszanti két végén bejárati ajtókkal és feletük szintén a két végén karzattal építve. A kereszttengely írányában van az oltár és felette a szószék.
A torony 1787-ben épült, 32 m magas négyszögletű vörösréz fedélzettel, a harangok magasságában körülfut a karzat.
A gyülekezet alapítási éve 1722. A jelenleg is fennálló templomuk 1758-1787-ig épült, ebben nagy segítségére volt a gyülekezetnek gróf Beleznay Miklós, aki a templomépítés anyagi hátterét állta. A templom azóta is az eredeti állapotot tükrözi, csak a II. világháború végén a németek által felrobbantott torony épült újonnan.
3 harangja van
Nagyharang
500 kg-os, 95 cm alsó átmérőjű, as1 alaphangú. Ducsák István öntötte Őrszentmiklóson 1965-ben. A korábbi nagyharangot a II. világháborúban elrekvirákták.
Díszítménye: Luther-rózsa
Alatta felirat:
BÉKESSÉG A FÖLDÖN AZ EMBERNEK.
Másik oldalán felirat:
TULAJDONA.

Középharang
372 kg-os, 80 cm alsó átmérőjű, b1 alaphangú, Walser Ferenc öntötte Pesten 1863-ban, a korábbi, 1771-ben öntött, régi harang helyett. Ez a templom egyetlen harangja, amely túlélte a II. világháború során a templomot ért bombázást.
Díszítménye: magyar kiscímer
Másik oldalán felirat:
EVANG. EGYHÁZ TULAJDONA.
ÖNTETETT EREDETILEG 1771.
ÁTÖNTETETT ÉS NAGYOBBITATOTT
WALSER FERENCZ ÁLTAL
PESTEN 1863.
Kisharang
100 kg-os, 58 cm alsó átmérőjű, f2 alaphangú, Szlezák László öntötte Budapesten 1948-ban a II. világháborúban a templomot ért bombázás során megrepedt kisharang helyett.
Felira:
KÉSZÜLT KEMENSZEY JÁNOS FELÜGYELŐ
ÁLDOZATKÉSZ TÁMOGATÁSÁVAL FELESÉGE
NÉHAI TRPKA JUDIT EMLÉKÉRE
1948. ÉVBEN
Vasárnapi harangozási rend:
9.00-9.05: nagyharang (hívogatás)
9.30-9.35: középső harang (hívogatás)
9.53-10.00: mindhárom harang (beharangozás)
12.00-12.05: nagyharang (hívogatás)

A gyülekezet hozzávetőlegesen háromezer tagot számlál, ezzel a város legnagyobb és az ország egyik legnépesebb evangélikus gyülekezete. Főbb munkaterülete a gyermekekkel, ifjúsággal való foglalkozás. Több gyermek- és ifjúsági csoport, konfirmandus-, gyermek- és ifjúsági tábor színesíti a közösség életét.
A gyülekezetnek mindig fontos volt az idősek, rászorulók megsegítése. 2012-ben intézményi keretek között kezdte meg munkáját a Pilisi Evangélikus Szeretetszolgálat. Jelenleg több területen – támogatott lakhatás, házi segítségnyújtás, időskorúak nappali ellátása, szociális és népkonyha, bölcsődei gondozás – végeznek áldozatos munkát.
A Pilisi Evangélikusok Erős Vár Alapítványa minden évben jelentős kulturális és missziói programokat szervez. A tavalyi évben alapítványi és közösségi összefogásból megépült a Petyusz játszótér, ahol igényes környezetben tudnak együtt játszani a gyülekezeti és a városi gyermekek egyaránt.
A pandémia idején „Villanypásztor”-bejelentkezésekkel zajlott a kapcsolattartás a gyülekezettel. Az istentiszteletek minden alkalommal felkerülnek a gyülekezet YouTube-csatornájára. A háromszáz éves évfordulóhoz kapcsolódva egész évben a 300 év, 300 lépés programsorozat alkalmaira hívják és várják az érdeklődőket.